Dedukcja dla całej rodziny - Gra w Mafię

0
13:48
Zastanawiacie się w jaki sposób ćwiczyć dedukcję i spostrzegawczość, którą możemy dostrzec chociażby w serialu Sherlock? Mam dla Was sposób, który możecie przetestować w gronie znajomych jak i rodziny. Tym sposobem jest gra w mafię. Opis zabawy znajdziecie poniżej. Nie został on napisany przeze mnie więc na samym końcu umieszczam linka do oryginału. Miłej zabawy detektywi!



Mafia to gra towarzyska, w którą może grać nieskończona ilość osób. Dzięki temu świetnie sprawdza się na koloniach, na wczasach w większym gronie oraz jako urozmaicenie biwakowania przy ognisku. Zabawa polega na tropieniu i eliminowaniu członków „mafii”, więc spodoba się każdemu, kto chciałby zostać detektywem, negocjatorem, czy po prostu wierzy, że ma dobrą intuicję. Zasady są bardzo proste i wszyscy je w mig zrozumieją.

Początek rozgrywki
Na początku wybieramy osobę zwaną mistrzem. Podczas pierwszej rozgrywki jest to zazwyczaj osoba, która najlepiej zna zasady i będzie pomagać innym. W kolejnych turach tę rolę mogą spełniać inni gracze, wybrani przez losowanie albo według własnej woli. Od razu dodajmy tutaj, że mistrz nie bierze udziału w dyskusjach, tropieniu i eliminowaniu mafii, ponieważ już od początku gry zna wszystkie podziały i jedynie prowadzi rozgrywkę, pilnując przestrzegania zasad.

Pozostałe osoby musimy podzielić na miasto (dobrzy) i mafię (źli). Można także ustalić kilka osób o dodatkowych funkcjach, ale o tym za chwilę. Stosunek miasta do mafii powinien wynosić nie mniej niż 3/1, czyli np. 10 mieszkańców miasta i 3 mafiosów. Podziału dokonujemy za pomocą kart do gry. Kolor czerwony oznacza miasto, a czarny mafięMistrz wybiera z talii tyle kart ile jest graczy i pozwala im wylosować jedną, która będzie oznaczała konkretną funkcję. Gracze nie mogą zdradzić innym kim są, dopóki nie zostaną wyeliminowani.

Rozgrywka
Kiedy każdy zna już swoją funkcję, rozpoczynamy grę. Wszyscy zawodnicy zamykają lub zasłaniają oczy,mistrz zarządza noc, a następnie prosi mafię o wybudzenie się. W tym momencie mafiosi dowiadują się z kim są w grupie, co może im później pomóc w taktyce. Mistrz pyta mafię kogo chcą wyeliminować, a ci bezgłośnie, aby nikt ich nie poznał, wskazują palcami na jedną z osób. Muszą być zgodni. 

Po dokonaniu wyboru mistrz ponownie prosi wszystkich o zamknięcie oczu, a po chwili zarządza dzień i wtedy budzi się każdy z graczy. Prowadzący grę informuje wszystkich kogo wyeliminowała mafia i ta osoba nie bierze już udziału w rozgrywce. Może ona się przyglądać wszystkiemu nawet w nocy, ale nie może podpowiadać innym o swoich obserwacjach. Dobrze będzie jeśli położy przed sobą odkrytą kartę, którą wylosowała, żeby inni widzieli, iż nie bierze już udziału w grze.

Teraz głos zabierają wszyscy gracze i wspólnie starają się wykryć członka mafii. Analizują swoje zachowania, wyrażają domysły, bronią swojej osoby, atakują innych i przekonują do swoich racji. Oczywiście mafiosi również biorą udział w dyskusji i mylą trop lub próbują namówić resztę do głosowania przeciwko osobie, która nie jest z nimi w grupie. Gdy wszyscy gracze określą juz swoje przypuszczenia i większością głosów wybiorą jedną osobę, podejrzewaną o konszachty z mafią - zostaje ona wyeliminowana.

Gracz, który odpadł, odsłania swoją kartę i przedstawia swoją prawdziwą funkcję. Jeżeli trafiło na członkamafii, to miasto triumfuje, a jeśli na mieszczucha, to mafiosom udało się oszukać prawych obywateli i zwiększyli swoje szanse na przejęcie władzy w mieście.

Ponownie każdy zamyka oczy, zapada noc i mafiosi eliminują kolejną osobę. Później nadchodzi dzień, dochodzenie i wszyscy odrzucają następną osobę podejrzewaną o powiązania z przestępcami. I tak aż do zabicia wszystkich mafiosów lub mieszczuchów. Wygrywają ci, którzy pozostali.

A żeby gra była jeszcze ciekawsza i trudniejsza, poszczególni mafiosi powinni się budzić na przemian (np. według figury na karcie), poza pierwszą nocą, i wskazywać osobę do odstrzelenia. Dzięki temu, gdy wszyscy wskażą inną osobę, nikt nie zostaje wyeliminowany i rozpoczyna się dzień, podczas którego członkom mafii trudniej jest namówić się na wykluczenie następnego przeciwnika.

Gracze o innych funkcjach
Uatrakcyjnić grę może także wprowadzenie dodatkowych funkcji. Ustala się je przed losowaniem kart, aby każdy wiedział, że jak na przykład wylosuje króla pik, to będzie policjantem, a jak dziewiątkę kier – barmanem. Oczywiście tych funkcji się również nie zdradza. *(Od Autora: Skróciłem listę postaci funkcyjnych do 2 używanych przeze mnie)*

Lekarz - Po otwarciu oczu, wybiera jedną osobę którą chce uratować (może wskazać siebie). Jeśli wskaże tą samą osobę co mafia, nie ginie ona tej nocy.

Detektyw - Wskazuje jedną osobę, mistrz gry udziela odpowiedzi czy ta osoba jest z mafii czy nie.

To tylko kilka popularnych postaci, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby samemu wymyślić dodatkowe role. W przypadku wielu funkcji mistrz powinien robić duże przerwy między prośbą zamknięcia oczu a rozbudzeniem mafii, aby dać czas na pokazanie chęci do rozbudzenia się (np. poprzez podniesienie ręki) graczom o innych rolach. On sam decyduje w jakiej kolejności będą się budzić. Warto zrobić również kilka oddzielnych grup mafii, które będą eliminować mieszkańców i siebie nawzajem. O odpadnięciu funkcyjnych postaci ogłasza mistrz lub same się dekonspirują, gdy nadejdzie na to czas.

O Autorze

Jedyny detektyw doradczy na świecie - najlepszy ~SH

0 komentarze: