Podstawy Dedukcji... A może Indukcji?

0
10:29
Wydaje się proste. Jako początkujący, a może i bardziej doświadczeni detektywi, na pewno spotkaliście się z tymi dwoma pojęciami. Zapewne wiecie też co oznacza każde z nich. Jednak niekiedy te dwa pojęcia są mylone, a żeby zostać detektywem trzeba rozumieć różnicę. Oczywiście na internecie możemy odnaleźć wiele wyjaśnień jednak język niektórych może być niezrozumiały. Postaram się to wyjaśnić jak najprościej jest to możliwe.

Indukcja - Od szczegółu do ogółu - Jeśli mamy rząd stołów, patrzymy na pierwszy - ma 4 nogi, patrzymy na 2 - ma 4 nogi itp. itd. to możemy założyć że wszystkie stoły tutaj mają 4 nogi.

Dedukcja - Od ogółu do szczegółu - Widzimy u kogoś czerwoną twarz, pot na twarzy i czujemy ciepło - Uznajemy jako rację że w pokoju jest gorąco. Obserwujemy - Zauważamy - Dedukujemy - Wyciągamy wnioski.


Brane pod uwagę są jeszcze 2 rodzaje rozumowania. Są to mianowicie:

Analogia - Odwołanie do odmiennego zjawiska. Spotykana często w poezji, niekiedy przydatna. Przykład: "Morderca wyrzucony z gangu był niczym wilk odłączony od stada. Musiał sam zabijać, aby nie zostać zabitym."

Schemat Dowodzenia - Jest to według mnie najciekawszy, jednak najmniej sprawdzalny sposób ze wszystkich. Otóż polega on na tworzeniu schematu np. Jeśli król rządzi państwem, żona rządzi królem, a dziecko rządzi żoną, to można stwierdzić, że dziecko rządzi państwem ;)

O Autorze

Jedyny detektyw doradczy na świecie - najlepszy ~SH

0 komentarze: